ОГЛАСИ

Зошто во зима јадеме повеќе од обично?

Живот | Здравје | 12.01.2016 13:30Посети : 1019

Ова прашање може да си го постави секој кој после зимата прв пат одлучил да застане на вага, бидејќи дефинитивно не можел да ги закопча некои од омилените панталони.

Зголемениот внес на храна во текот на зимските месеци е можно да се објасни со еволуциски причини, веруваат научници од Британија.Според нивните зборови, луѓето имаат природен нагон да јадат премногу, но немаат и контролен механизам кој би спречил наталожување на вишок килограми.Причината за тоа е што во тек на еволуцијата дебелината не била значајна закана за преживување на нашите предци, а потхранетоста била.

Вродената потреба за одржување на залихи на масно ткиво во организмот е уште појака во зима бидејќи тоа е период од годината кога нашите предци имале најмногу потешкотии со пронаоѓање на храна, пишуваат во стручното списание Рroceedings of the Royal Society B.

Се на се, ако мислите дека само вие добивате повеќе килограми преку зима- не сте во право, опуштете се и променете го начинот на исхрана.


извор:metro-portal.hr

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833