ОГЛАСИ

Привршуваат подготовките за Водици.Денот на рибарите „се враќа“ на Сараиште

Вести | Охрид | 12.01.2016 15:51Посети : 2313

И годинава, за празникот Богојавление - Водици, осветувањето на езерските води и фрлањето на светиот крст ќе биде во 10 часот, кај градското пристаниште, информираат од координативното тело при локалната самоуправа која годинава заедно со Дебарско-кичевската епархија го организираат одбележувањето на големиот верски празник. Литургии по повод празникот ќе се одржат во сите парохиски цркви, а поаѓањето на литиите кон градското пристаниште ќе биде во 9.45 часот.- Пријавувањето за фаќањето на крстот ќе започне во петок, во црквите Света Богородица - Каменско, Свети Ѓорѓи, Св.Никола Долна Влашка маала и Св.Никола-Геракомија. Секој од пријавените фаќачи ќе добие и маица, подарок од Дебарско - кичевската епархија, велат организаторите.


Групното крштевање ќе се одржи во месноста Сараиште во 12 часот.Денот на рибарите, 20-ти јануари, годинава ќе се одбележи на Сараиште со почеток во 12 часот, каде ќе се подготвува рибна чорба, а бесплатно ќе се дели и пача, греана ракија и вино. Присутните ќе имаат можност да уживаат и во звуците на староградската музика и настапот на ансамблот „Билјана Јуниор“.


OhridNews  

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833