ОГЛАСИ

Избрани најубаво украсените дворови во Охрид

Вести | Охрид | 13.01.2016 13:41Посети : 5939

Дворовите на охридските семејства Караѓуле,Чалдрмоски и Бошалевски се најубаво украсените во Охрид за време на новогодишните и божикни празници.Ова е одлуката на комисијата,  формирана од страна на градоначалникот, која по распишаниот оглас за пријавување на граѓаните, извршила увид и посета на вкупно девет пријавени локации на огласот. Првата награда изнесува 6000, втората 4000 и третата 2000 денари.- Наградите се симболични, но секако дека имаат стимулативен карактер за понатаму да се продолжи да се размислува во овој правец. Како локална самоуправа се трудиме секоја година украсувањето на градот да биде на повисоко ниво. Секако дека е задоволство што граѓаните ја подржуваат нашата идеја и како што велат- украсуваат пред се за своја душа, но со украсување на сопствениот двор помагаат во украсувањето на Охрид, истакна секретарот на општина Охрид, Димитар Спасески кој денес им ги додели наградите на трите семејства.


Како што велат наградените, за да се уреди и украси дворот најважна е желбата.- Сакам да е украсен градот, особено стариот дел каде минуваат голем број гости. За да се украси  дворот не треба многу, доволни се неколку шишарки, гранчиња, панделки. Сакам да ми е убаво уреден дворот преку целата година, не само за Нова Година. Драго ми е кога гостите минуваат,  застануваат, сликаат и се воодушевуваат, вели Ева Караѓуле.
Општина Охрид традиционално, секоја година, пред новогодишните и божикните празници распишува оглас на кој граѓаните можат да ги пријавуваат убаво украсените и уредени дворови.


Т. К.


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833