ОГЛАСИ

Малигно болните ќе ја добиваат терапијата блиску до местото на живеење

Вести | Македонија | 13.01.2016 17:15Посети : 620

Почна спроведувањето на проектот на Министерството за здравство, кој ќе овозможи поголема грижа за лицата болни од малигни заболувања односно дисперзирано давање терапија на тие пациенти во нивното место на живеење или многу поблиску до нивното место на живеење, што ќе значи нивно растоварување од дополнителни трошоци, а ќе се овозможи и растоварување на Клиниката за онкологија во Скопје од зголемена фреквенција на пациенти.

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска на прес-конференција на која го образложи проектот, рече дека врз основа на темелна анализа на различните аспекти на лекувањето со кои се соочуваат лицата со малигни заболувања увиделе дека потешкотии им создава централизираното давање терапија како таблетарно, така и хемотерапија, односно фактот што за терапијата и контролата сите пациенти мораат да дојдат во Клиниката за радиотерапија и онкологија.

Според него, тоа создава дополнителен товар особено за пациентите од другите градови кои трошат финансиски средства, време, отсуствуваат од работа, патуваат до Скопје, ангажираат уште еден придружник бидејќи тоа се лица кои често се и во тешка здравствена состојба и тоа го прават секој месец или некои од нив на секои три месеци.

- Токму со цел да ги олесниме овие процедури за пациентите во соработка со Клиниката за онкологија воведовме комплетно нов концепт на дисперзирана администрација односно дисперзирано давање терапија на онколошките пациенти. Идејата е да ја доближиме оваа здравствена услуга поблиску до местото на живеење на пациентите и да ги растовариме од дополнителни трошоци за патување до Скопје и од дополнителни физички потешкотии имајќи предвид дека станува збор за лица во потешка здравствена состојба, рече Тодоров.

Toj посочи дека дисперзирано давање терапија почна во Клиничката болница во Тетово, каде во текот на декември и досега се извршени две посети и дадена е терапија на 40 пациенти и тоа не само на пациенти од тој град туку и на пациенти од Гостивар.

Од 15 јануари, ќе започне дисперзираната терапија во Општа болница Кичево и планирано е да бидат опфатени околу 20 пациенти.

- Истиот ден ќе се направи уште една посета и на Клиничка болница Тетово, и предвидено е вкупно да опфатиме околу 40 пациенти (во двата града). Од 22 јануари ќе почнеме и во Општа болница Велес и во Општата болница во Гевгелија, каде е предвидено да опфатиме по околу 20 пациенти, потенцира Тодоров.

Дополнително, укажа министерот, до крајот на февруари со ваква активност ќе се започне и во Општата болница Охрид, каде што ќе гравитираат и пациентите од Струга, во Клиничка болница Битола, каде што ќе гравитираат пациентите и од Прилеп, Крушево, Ресен и Демир Хисар и во Клиничка болница во Штип со регионот, а до крајот на март и во останатите болници каде што ќе има соодветни услови.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833