ОГЛАСИ

Терористички напади во Џакарта, најмалку седум мртви

Вести | Свет | 14.01.2016 08:50Посети : 692

Најмалку седум луѓе се убиени, а десетина се повредени во серија експлозии кои се случиле во главниот град на Индонезија, Џакарта, јавуваат светските медиуми. Според првичните информации нападите се случиле во близина на централата на агенцијата на ОН во Џакарта, популарниот трговски центар и кафулето Старбакс.

Портпаролот на полицијата информирал дека непосредно пред нападот стигнала закана дека Индонезија може да биде следна мета на терористики напади на Исламаската Држава.

Според првични информации, нападот го извршиле 10-14 терористи кои на местата стигнале со мотоцикли, по што истрелале проектили кон објектите. Најмалку еден од нив се разнел откако активирал елек со експлозив. Потоа следувало и пукање, веројатно од крововите на околните згради.

Во делот од градот каде што се случиле нападите се наоѓаат неколку луксузни хотели, канцеларии и амбасади, вклучувајќи го и дипломатското претставништво на Франција.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833