ОГЛАСИ

Синоќа весело беше и во Кошишта

Вести | Охрид | 14.01.2016 10:04Посети : 3135

Како и секоја година традиционално и оваа 2016 во маалото во Кошишта кај домот "Св. Кирил и Методиј"се разгоре василичарскиот оган. Се играа традиционални ора, проследени со музика во живо.
Веселата атмосфера беше надополнета со печење колбаси и скара на жар, топол леб, туршија и црвено домашно вино, а се печеа и компири во фолија. Точно на полноќ, минатогодишните кумови Снеже и Чедо Змејкоски на околу 50 тина луѓе им поделија банички со сирење.

Среќата што ќе ги следи преку цела година им се насмевна на Драги и Виолета Стаматоски, кои ја пронајдоја паричката во својата баничка.


OhridNews
Фото:Антонио Стаматоски


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833