ОГЛАСИ

„Пуч“ повторно се одложи, продолжува на 2 март

Вести | Македонија | 14.01.2016 10:58Посети : 617

Судското рочиште за случајот „Пуч“ повторно се одложи на барање на Специјалното јавно обвинителство кое од минатото рочиште го презеде случајот.Во судницата се појави специјалната јавна овбвинителка Катица Јанева со обвинителката Ленче Ристова и побараа судењето да биде одложено, за тимски да направат увид во доказите. Судот не ги доставува доказите на Специјалното јавно обвинителство, туку тие мора да доаѓат во судот за да направат увид во доказите. Судијката рече дека ќе им се обезбеди просторија и сите потребни услови за СЈО тимски да направи увид во доказите за „Пуч“.

Судењето се одложи за 2 март. Лидерот на опозицијата Зоран Заев, кој е четвртообвинет во случајот, е задоволен од терминот на одлагање на судењето.

Првообвинет во случајот е Зоран Верушевски, обвинети се и неговата сопруга Соња Верушевска, Ѓорѓи Лазаревски вработен во МВР и Бранко Палифров, функционер од Општина Струмица.

По објавувањето на „ бомбите“ од страна на опозицијата, прислушувани разговори на високи функционери, тие беа обвинети за „шпионажа“ и „насилство спрема државни функционери“.


OhridNews
извор Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833