ОГЛАСИ

Хан: 15 јануари е клучен за политичкиот договор

Вести | Македонија | 14.01.2016 16:51Посети : 534

Утрешниот ден, 15-ти јануари, е клучен за политичкиот договор, порача еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан кој во петок пристигнува во Скопје. Хан ја прати пораката пред да се качи на авион за Скопје, а со неа изразува надеж дека изборите ќе можат да се одржат според договореното на 24-ти април.„Овој 15-ти јануари е клучен рок за политичкиот договор и неговата примена кој е важна и за Владата и за граѓаните на земјата. Очекувам дека сите битни елементи од политичкиот договор ќе бидат решени пред или за време на мојата посета со што ќе им се дозволи на изборните власти да организираат кредибилно избори според договорениот календар“, вели Хан.

Најавени се средби со четирите партии кои, според него, се одговорни за примената на договорот, но ќе ги потсети и дека треба да  бидат „обезбедени услови за кредибилни избори според договорениот рок кој тие го договорија“.

Европската комисија лиферуваше соопштение во кое и официјално ја потврди утрешната посета на Хан на Македонија, во кое вели дека во текот на утрешниот ден тој ќе има средби со претставниците на четирите најголеми политички партии кои се потпишаа на политичкиот договор постигнат минатиот јуни и јули.

„Комесарот Хан ќе ја повтори нивната одговорност за спроведување на нивниот договор, вклучувајќи ја и потребата да се обезбедат услови за веродостојни избори, во согласност со роковите што тие ги усогласија“, се вели во соопштението на Еврокомисијата.


OhridNews
извор Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833