ОГЛАСИ

Папата Фрањо во септември ќе дојде во Македонија?

Вести | Македонија | 14.01.2016 19:25Посети : 1162

Папата Фрањо се очекува да дојде во Скопје во септември годинава, a поводот за неговата посета ќе биде прогласувањето на Мајка Тереза за светица, објави Дневниот весник „Вест“.


Монсињор Антон Циримотиќ од Католичката црква во Скопје за весникот потврдил дека се зборува за евентуална посета на папата и на претставници од Ватикан, но за такво нешто народот треба добро да се подготви.


-Папата не би дошол заради него туку заради овој народ. Тој оди некаде за да се види со народот, не заради негов интерес. Мислам дека луѓето овде не се доволно подготвени да го пречекаат. Народот мора да сака да ја слушне неговата порака. Неговата посета многу би ни значела, особено во овој момент, кога земјата се наоѓа во тешка ситуација. Навистина ни е потребна неговата порака. Ако тоа се случи, земјата мора многу да се подготви за да го пречека, бидејќи цел свет ќе биде свртен кон нас, вели Циримотиќ во изјава за „Вест“. Тој објасни дека се уште немал информација дали прогласувањето за светица ќе биде во Рим или во Скопје. Циримотиќ нагласува дека евентуалната посета на папата би била значајна за Македонија, ако се земе предвид дека тој досега бил во посета на регионот, како во Албанија, Бугарија и во Босна и Херцеговина.


Од Министерството за надворешни работи велат дека се испратени и официјални покани во Ватикан за годинешнава посета.


-Првата покана ја испрати Претседателот на државата во јуни 2014 година, па потоа поканата беше реафирмирана и од премиерот во првата половина на 2015 година. Последен пат поканата до папата ја повтори усно Претседателот во октомври минатата година, при неговата последна посета на Ватикан. Неговата посета би била многу значајна, не само во чест на прогласување на Мајка Тереза за светица и за промовирање на нејзините знаменитости во земјата туку и за подобрување на билатералните односи, велат од МНР за весникот.


Папата Фрањо и го призна второто чудо на Мајка Тереза, и со тоа се отвори патот таа да биде прогласена за светица. Чудото кое беше потребно за нејзино прогласување за света е поврзано со лекување на маж во Бразил, кој имал сериозна мозочна инфекција.


OhridNews
Извор:„Вест“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833