ОГЛАСИ

Избран изведувачот кој ќе ја реконструира специјалната болница „Свети Еразмо“

Вести | Охрид | 15.01.2016 08:15Посети : 1937

„Виа Инженеринг“ од Вевчани ќе ја изведува реконструкцијата и адаптацијата на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид, објави „Build“. Во конкуренција на пет доставени понуди од градежните компании, Министерството за здравство на крајот од минатата година ја избралo оваа фирма. Од државниот буџет во наредните три години за овој проект ќе бидат издвоени 219.100.195 денари, односно околу 3,5 милиони евра. Изведбените активности ќе се одвиваат во наредните 36 месеци, така што се очекува пациентите да ги користат просториите на оваа здравствена установа кон крајот на 2018 година.Со проектот е предвидено да се реновира и адаптира постоечкиот објект на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“. Реконструктивниот зафат ќе опфати површина од 5.623 метри квадратни, вклучувајќи ги лабораторијата, амбулантите, операционите сали и останатите простории. Од Министерството за здравство посочуваат дека ќе се догради старата болничка зграда, во која ќе се сместат интервентната кардиологија со интензивна и полуинтензивна нега, како и адултната кардиологија со амбуланти, дијагностика и дневна болница. Со проектот се предвидува обнова на собите за пациентите, вклучувајќи ја изведбата на тоалети во секоја соба.


Болницата „Свети Еразмо“ датира некаде од 1950 година (кога функционирала во бараки), потоа во 70-те години бил изграден објект од поцврста градба, а веќе во 90-те години била изградена карабината врз основа на која во претстојниот период ќе се гради нова болница.


OhridNews
Извор:„Build“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833