ОГЛАСИ

Илјадници домашни гости ќе го проследат фрлањето на Светиот крст во Охридското Езеро

Вести | Охрид | 15.01.2016 10:40Посети : 1776

Илјадници домашни гости како и индивидуални туристи од Бугарија и Србија ќе го проследат фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското Езеро за празникот Богојавление-Водици во Охрид.


Според охридските туристички работници интересот за посета на Охрид за овој православен празник од страна на странските туристи ќе биде на пониско ниво од претходните години, бидејќи празникот се прославува во работен ден.-Овој празник е интересен претежно за домашните гости, но интерес има и кај туристите од соседството особено од Бугарија. Како и минатите години така и оваа година, аранжаманите за Водици се по промотивни цени, информираат од хотелот „Гарден“.


Од хотелот „Тино“ во Свети Стефан кој е еден од поновите сместувачки капацитети на Охридската ривиера очекуваат бројни гости за празникот Водици.-За Водици имаме посебна понуда која важи од 15-ти до 20-ти јануари и истата чини 20 евра по лице за ноќевање со појадок. Веќе имаме резервации на гости, а најголемиот број резервации се на гости од Македонија, велат од хотелот „Тино“ во Свети Стефан.


Најголем број домашни гости за празникот Водици очекуваат и останатите хотели од градското подрачје, а исполнети ќе бидат и капацитетит од приватното сместување и викенд становите.-Според најавите, оваа година во приватното сместување за Водици најбројни ќе бидат гостите од Македонија, но има и индивидуални туристи од Србија и Бугарија, велат дел од охридските станоиздавач кои имаат апартмани во центарот на градот.


Инаку според податоците www.booking.com засега на Охридското крајбрежје се резервирани 39% од сместувачките капацитети на 18 и 19-ти јануари.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833