ОГЛАСИ

Клиника во Грац пред 25 години заменила бебиња

Вести | Свет | 15.01.2016 10:56Посети : 1114

Во периодот од 15 октомври до 20 ноември 1990 година, на Универзитетската клиника во Грац, дошло до замена на бебиња, пишуваат австриските медиуми.

Една мајка, по 25 години востановила дека детето за кое се грижела 25 години, воопшто не е нејзина ќерка, и дека дошло до замена на бебињата во болницата во која се пораѓала. Тоа е утврдено откако одлучила доброволно да даде крв.Мајката и нејзиното семејство ја обвиниле Универзитетската клиника во Грац, од која бараат да го пронајдат нивното вистинско дете. Тие поднеле кривична пријава до обвинителството, а постапката е отфрлена со образложение дека случајот застарел.

„Не е докажано дека тоа се случило кај нас. Ние стапивме во контакст со семејството и се трудиме да го расветлиме случајот. Ако замената се случила кај нас, сакам во име на клиниката да им се извинам на погодените“, вели директорот на болницата.

Од Клиниката велат дека во периодот кога дошло до наводна замена на бебиња се родиле околу 200 бебиња. За да се најде вистинското бебе, треба сите тие 200 жени да се согласат на ДНК тестирање.

Болницата формирала посебен тим кој на сите жени им овозможува доколку сакаат да направат доброволен ДНК тест.


OhridNews
извор Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833