ОГЛАСИ

Марјан ја загуби битката со ракот, останува надлежните да го исполнат ветувањето

Вести | Охрид | 15.01.2016 16:30Посети : 3156

Триесетгдишниот Марјан Велјаноски од Охрид кој на пошироката јавност и стана познат кога јавно проговори за проблемите со кои се соочуваат болните од рак на кожа (меланом), ја загуби битката со тешката болест. 


Тој почина два месеца откако државата под притисок на јавноста одлучи да ја ревидира позитивната листа на лекови и на неа да го стави лекот за меланом за лица позитивни на брав мутација. Постапката се уште е во тек.


Марјан претходново поради немање финансиски средства морал да го прекине лекувањето со таблетарна терапија и покрај значително подобрување на состојбата. По актуелизирањето на проблемот тој од државата го доби потребниот лек но не ја издржа битката со ракот.


OhridNews


 


 


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833