ОГЛАСИ

Современото, традиционалното и духовното стануваат елементи на угостителската понуда

Вести | Охрид | 15.01.2016 16:55Посети : 1353

Иако сме сведоци дека во угостителските објекти понудата за секоја прослава е сведена на класични елементи: храна, пијалок, песна и оро, веќе трендовите се менуваат. Имено, хотелиерите и ресторатерите полека, но сигурно, размислуваат и ги збогатуваат своите понуди со дополнителни содржини, зависно од поводот. Пример за една ваква различна понуда е Хотел „Силекс“, каде пред 2 дена на еден сосема поинаков и автентичен начин беше прославен дочекот на Православната нова година и празникот Свети Василиј Велики.Гостите кои на 13-ти Јануари престојуваа во овој хотел имаа можност да уживаат во безвременските музички хитови отсвирени од охридскиот „Селект бенд“ и отпеани од македонската фолк легенда Ефто Пупиноски, традиционална храна и традиционален мелос со зурли и тапани од Реканскиот крај, како и во духовна радост преку принесена молитва, леб и осветена вода во чест на Свети Василиј Велики.Духовни, црковни елемнти во угостителска понуда можеби се чудни и несвојствени, но, ете во праксата се покажа дека токму таквите елемнти можат да бидат повод за привлекување на гости, велат од хотел „Силекс“. 


- Дочекот на Стара Нова година во „Силекс“ се негува 29 години и еве, таа приказна успешно и ден денес се раскажува и сведочи за една традиција, за една култура, за обреди и обичаи на еден народ и секако овозможува духовна радост на гостите кој имаат прилика барем на кратко да застанат простум пред Бога и да се помолат на Свети Василиј Велики за Новото лето Господово кое таа вечер започнува. Токму овој елемент од нашата понуда предизвикува интерес кај многу гости и е причина не само од Охрид туку и од други градови да бидат во „Силекс“ таа вечер. - велат од менаџментот на хотелот. Кога современото, традиционалното и духовното ќе се измешаат, но, на еден искрен, оригинален начин, со потребна доза и со јасно поставени граници помеѓу нив, резулатот е повеќе од позитивен, додаваат од хотел „Силекс“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833