ОГЛАСИ

Тур-операторот „Томас Кук” од Холандија најавува влез во Македонија

Вести | Македонија | 15.01.2016 18:45Посети : 1004

По белгискиот „Томас Кук” кој неодамна беше во Македонија и склучи договори со македонските хотелиери, „Томас Кук”- Холандија е следниот голем тур-оператор од холандскиот пазар кој најавува влез во Македонија.

Како што соопшти Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) која на саемот за туризам во Утрехт, Холандија, од 13-17 јануари, шести пат ги промовира убавините на Македонија, холандскиот пазар, кој важи за еден од попробиените туристички пазари, покажува огромен интерес за македонската култура, историја и природа, во конкуренција со 500 дестинации од светот.

- Туи и Корендон, најголемите тур-оператори кои носат холандски туристи во Македонија, покажаа оптимизам за претстојната туристичка сезона, потенцирајќи ги неповолните гео-политички случувања во одредени делови од светот, наведува Агенцијата.

За време на саемот се дискутирало со дел од балканските земји за можното заедничко претставување на трети далечни пазари за привлекување поголем број туристи.

На штандот на Македонија својата туристичка програма ја претставија македонските хотелиери и тур оператори “Охрид холидаѕс” и “Бохемиа” и истите очекуваат успешна туристичка сезона.

- Големо признание до Република Македонија како привлечна туристичка дестинација е најавата на АНВР здружението на холандски тур-оператори за одржување на годинашниот  конгрес на најуспешните студенти по туризам од сите факултети и школи за туризам во Холандија. Конгресот секоја година се одржува во дестинација која е по избор на холандските туристички агенции и е оценета како најпривлечна. За време на конгресот кој ке се одржи од 21-28 мај 2016 година во Охрид, холандските студенти ќе имаат прилика да разменат искуства и да се дружат со своите македонски колеги, изјави амбасадорот на Македонија во Холандија Игор Попов.

Овој настан, додаде Попов, што го организира најголемиот светски туроператор ТУИ, ќе ја најави претстојната туристичка сезона на голема врата во Холандија.


OhridNews
Извор:„МИА“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833