ОГЛАСИ

СВР Охрид со апел да се отстранат паркираните возила од неколку сообраќајници

Вести | Охрид | 16.01.2016 08:15Посети : 1632

Во врска со најавите за обилни снежни врнежи, а по одржаниот координативен состанок со општинскиот штаб за заштита и спасување, СВР Охрид преку полициската станица за безбедност на патиштата во сообраќајот, ќе преземе повеќе активности од својот делокруг на работа со цел одржување на безбедноста и непречено одвивање на сообраќајот на локалните, регионалните и магистралните патишта.


Со цел поефикасно работење на службите надлежни за редовно чистење и зимско одржување на коловозите, од СВР апелираат до граѓаните, денеска од 17 часот да ги отстранат и да не ги паркираат своите патнички и други моторни возила на следниве сообраќајници и улици:„Димитар Влахов“, „Партизанска“, „Илинденска“, „Цар Самоил“, „Кирил и Методиј“ како и на булеварот „Туристичка“.-Имајќи ја во вид потребата да се обезбеди зачувување на употребната вредност на јавните патишта и да се обезбеди непрекинат, безбеден и непречен сообраќај, потребно е на надлежните служби да им се обезбеди непречено движење на посебните возила кои треба редовно или интервентно да ги одржуваат коловозите во текот на зимските временски услови. Бидејќи следува време на снег и ниски температури, извесна е појава на голомразица и врнежи од снег со што се зголемува опасноста од отежнато движење на пешаците и одвивање на сообраќајот по јавните површини, тротоари, улици и патишта. Оттука, потреба од редовно чистење на снегот од објектите на комуналната инфраструктура, јавните површини, локални улици и патишта, велат од СВР Охрид.


Зимското одржување на локалните улици и патишта се врши согласно на одредбите на Законот за јавни патишта, Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата, Законот за јавна чистота, Законот за заштита и спасување и Законот за управување со кризи.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833