ОГЛАСИ

Појава на брчки поради лоши навики

Живот | Убавина | 11.05.2016 15:02Посети : 801

Стареењето не можеме да го избегнеме, но постојат начини да го забавиме. Ако се грижите за себе, своето тело и дух, ќе изгледате и ќе се чувствувате помладо.

Престанете со лошите навики како што се цигарите и алкохолот, затоа што лицето ќе ви дехидрира, по што следува губење на колагенот и појава на брчки.

Негувајте го вратот, рамената и рацете, бидејќи може да ги откријат вашите вистински години, и покрај тоа што лицето ви изгледа помладо.

Нанесувајте лосион за хидратација секој ден пред спиење, а наутро крем со заштитен фактор, бидејќи и сонцето дополнително ја оштетува кожата.Задолжително отстранете ја шминката пред да одите на спиење и лицето исчистете го со тоник. Мијте се со ладна вода, никако со топла или млака и немојте да го триете лицето со пешкирот, само благо истапкајте.

За да спречите појава на брчки, треба да спиете 8 часа, но и да легнете во кревет час или два пред полноќ. Дополнително, избегнувајте спиење на страна или стомак, бидејќи наборите од перницата ќе се врежат во кожата, спијте на грб.

Нахранете го телото со антиоксиданти кои помагаат во борбата против слободните радикали кои предизвикуваат оштетувања на кожата. Јаболка, боровниици, црна чоколада, моркови, би требало да ви бидат во менито почесто.

Извор:zenstvena.com

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833