ОГЛАСИ

Во Центарот за култура ревија на кинески филмови

Живот | Филм | 23.05.2016 15:48Посети : 559

НУ Центар за култура „Григор Прличев“, во соработка со продукциската и дистрибутерска куќа „КТ Филм и Медиа“ преку проектот „Ревија на светските кинематографии“ го отвора прозорецот за кинеските културни вредности. Целта е да се изгради културен мост меѓу Македонија и Кина и да се доближи кинескиот филм до македонската публика. 


Во таа насока, среда и четрток на репертоарот во Центарот за култура ќе има Ревија на кинески филмови, при што ќе бидат прикажани пет филмови од кинеската кинематографија.


Во среда, 25-ти мај, со почеток во 19 часот ќе биде проекцијата на филмот „Нарушувајќи ја тишината“, а во 20.45 часот „Мој личен мечувалец“.


Во четврток, 26-ти мај, со почеток во 17.30 часот ќе биде прикажан филмот „Лотосов фенер“, во 19 часот „Мал голем војник“ и во 20.45 часот „Двајца стануваат еден“.
Влез е 50 денари.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833