ОГЛАСИ

Објавена хаику книгата на „Од исток кон запад“ од охриѓанецот Пере Ристески

Живот | Книга | 27.05.2016 12:15Посети : 934

Во издание на Здружението за наука и култура „НОВА“ од Битола, со финансиска поддршка од Министерството за култура, излезе од печат најновата книга „Од исток кон запад“, со хаику поезија од охридскиот поет Пере Ристески.Книгата содржи 50 слики/песни во кои Ристески со неговиот поетски фотоапарат функционира како фотоапликација за паметен телефон кој е во состојба една фотографија истовремено да ја објави во повеќе различни тонови – во живи бои, во бледи бои, поцрвенета, посинета, пожолтена, сепија, црно-бела итн.


Покрај хаику, Ристески пишува и танка и сиџо поезија објавувана во реномирани списанија во Европа и светот. Член е на Хаику друштвото од Србија, Друштвото на писатели Григор Прличев од Австралија, Обединетата хаику и танка заедница од САД, Светската хаику асоцијација од Јапонија и Европската хаику заедница од Италија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833