ОГЛАСИ

Изложба на германската сликарка Габриеле Шафартцик во Охрид

Култура | Охрид | 02.06.2016 07:30Посети : 1120

Утревечер со почеток во 20 часот во Галерија „Робевци“ ќе биде отворена изложба на германската сликарка Габриеле Шафартцик. Изложбата содржи селекција на слики изработени во техниката масло на платно од нејзиниот најнов циклус наречен Tera Inkognita.


-Латинскиот термин Tera Inkognita се однесува на сликарскиот фокус врз пејзажите кое не се топографски одредени. Тенденцијата на Габриеле е да отиде малку подалеку од репрезентативните одговори со цел да креира нови, помалку или повеќе абстрактни простори во личниот дијалог помеѓу асоцијациите, мемориите, емоциите, цитатите и симболите, боите, линиите, орнаментите и моделите, пишува во најавата за изложбата.Габриеле Шафартцик е родена 1964 година во Бремен, Германија. Студирала на Универзитетот „Георг-Август“ во Готинген, Германија и на Академијата за Ликовни Уметности во Краков,Полска. Студирала Византиски иконопис во различни ателјеа во Русија, Франција и Австрија. Член е на Германската Федерална Асоцијација на Визуелни Уметници (VVK) како и на GEDOK –Германската Асоцијација на Жени Уметници.


Учествувала на меѓународни лиоковни колонии во повеќе земји како што се Албанија, Босна и Херцеговина, Египет, Индија, Косово, Македонија, Црна Гора и Турција. Нејзини дела се наоѓаат во јавни и приватни колекции во Германија и надвор од неа.


Изложбата ќе биде достапна за разгледување до 16-ти јуни 2016 година.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 113 гласови (32%)

Не - 241 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833