ОГЛАСИ

Фентанил, аналгетикот одговорен за смртта на Принс, сé поголема закана за САД

Живот | Здравје | 05.06.2016 00:05Посети : 550

Фентанилот, извонредно силен аналгетик којшто, како што објавија власите придонел за смртта на музичката легенда Принс пред шест седмици, е одговорен за сé поголемиот број смртни случаи од предозирање во САД, јавува „Макфакс“.

Според податоците објавени на интернет страницата на американскиот Центар за контрола на болестите (CDC), најсилниот познат наркотик и опиодниот аналгетик е 50 пати посилен од хероинот, а стотина пати од морфиумот.

Производството на фентанил, пореди сé позачестените предозирања, е под строга контрола на американската Управа за храна и лекови (FDA), но и покрај тоа во САД се произведува и во илегални лаборатории. Станува збор за многу силен лек којшто пациентите го земаат откако нивниот организам ќе стане отпорен на делувањето на другите лекови од истото семејство.

Од CDC истакнуваат дека илегалното производство на фентанил е сé поголем проблем во САД, бидејќи лекот лесно се набавува на црниот пазар поради што смртноста од предозирање со синтетски опиоиди во 2014 година во САД се зголемила за 80 отсто. На пример, во сојузната држава Охајо, бројот лица предозирани со фентанил во 2014 година пораснал од 92 на 514 луѓе.

Проблемот е подигнат на сојузно ниво. Американскиот претседател Барак Обама на почетокот од годинава од Конгресот побара издвојување на 1,1 милијарда долари со кои во следните две години би се финансирала заменската терапија на зависниците од хероин и лицата кои земаат силни аналгетици на рецепт.

Американската полициско-разузнавачака Агенција за сузбивање на дрогите DEA, минатата 2015 година издаде предупредување на државно ниво за опасноста од земање фентанил во коешто стои дека и најмало количество од лекот може да биде смртоносно.

Овој опиоиден аналгетик најчесто се користи кај тешко заболени лица во терминална фаза од болеста. Поради опиодните својства на лекот, пациентите коишто го земаат мора да бидат под лекарски надзор, бидејќи може да доведе до брадикардија или забавено дишење.

Опасноста од предозирање со фентанил во САД последните неколку години, како што објави DEA, доаѓа во бранови. Во периодот меѓу 2005 и 2007-ма евидентирани се илјада починати од последици на предозирање со фентанил, повеќето во Чикаго, Детроит и во Филаделфија. Трагата довела до лабораторија во Мексико која потоа е затворена.

Месец и половина по смртта на Принс, наодите од обдукцијата ги потврдија сомневањата според кои виновни за неговата смрт се опиоди, попрецизно фентанилот. Засега нема информации за тоа дали аналгетикот го добивал на рецепт или го набавил на некој друг начин.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833