ОГЛАСИ

Осветени конаците кај црквата Св. Богородица Захумска во Заум

OhridNews TV | OhridNews TV | 06.06.2016 14:21Посети : 2117

Со верски церемонии и богослужба со која чиночалствуваше митрополитот Охридски и Македонски и поглавар на Македонската православна црква - Охридска архиепископија Г.Г. Стефан, во сослужение со митрополитот Дебарксо - кичевски Тимотеј и митрополитот Повардарски Агатангел, на 5-ти јуни беа осветени новите конаци кај црквата Света Бородица Заумска во Заум.


Црквата во Заум, кој е заштитен со закон како вредно културно наследство, има исклучителна важност и големо научно значење, вели академик Цветан Грозданов, кој долги години го има истражувано ова светилиште. 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833