ОГЛАСИ

Видео: Семејството на убиениот Димитар Матиловски бара преквалификација на обвинителниот акт

OhridNews TV | OhridNews TV | 06.06.2016 15:07Посети : 5040

Роднини и блиски пријатели на охриѓанецот Димитар Матилоски, кој беше убиен во тешкиот инцидент што се случи на прославата на Нова Година во центарот на Охрид, денеска, се собраа пред Основниот суд Охрид и побараа промена на обвинителниот акт кој го поднесе основното јавно обвинителство Охрид.Како што е познато на 1 јуни Основното јавно обвинителство – Охрид до Основниот суд во Охрид поднесе Обвинителен акт против главниот осомничен за убиството на 26-годишниот Димитар кој трагично го загуби животот во инцидентот што на Нова година се случи во центарот на Охрид. Во соопштението на обвинителството беше наведено дека Б.У. (29) од Краљево, Србија ќе одговара за сторено кривично дело Убиство од член 123 од Кривичниот законик. Главниот осомничен за смртта на Димитар Матилоски се наоѓа во притвор во Скопје.


Со ваквата квалификација не се согласува семејството на Димитар Матилоски, кое преку правниот застапник денеска јавно побара главниот осомничен да одговара за кривично дело „свирепо убиство“. Семејството е незадоволно од извршеното судско вештачење поради што изготвило независно вештачење, кое, како што им беше кажано на медиумите, значитечно се разликува. Очекуваат судот да ги прифати наодите од нивното вештачење или да побара супер вештачење.OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833