ОГЛАСИ

Храна која ќе ви помогне во борбата со топлото време

Живот | Здравје | 22.06.2016 12:00Посети : 1015

Медицинските лица советуваат за време на топлите летни денови кога температурите ќе го надминат 35-от степен да останете под сенка, да не излегувате или работите надвор до 17 часот и да пиете многу вода. Но, постои и храна која ќе ви помогне подобро да се справите со високите температури и која ќе спречи дехидрација. Која е таа?

Дињи и лубеници
Составени 90% од вода, овие овошја се вкусни, здрави и идеални за ужина која ќе ве ревитализира во топлото време. Исто така многу брзо ги заменуваат складиштата со глукоген во организмот.


Житарици
Житариците како киноата, оризот или пак овесот се потопуваат во вода, а таа вода во нив ќе придонесе да ја одржите хидратацијата во телото, но и да останете сити подолго време на здрав начин.

Пиперки
И пиперките содржат околу 92% вода, а исто така и витамин Ц, дури и повеќе од лимон. Не само што со јадењето пиперки (по можност свежи во салата) ќе ја одржите хидратацијата, туку и ќе добиете доза на витамин Ц во телото.

Марула
Марулата пак содржи околу 96% вода, а во неа ќе најдете 20% од потребната количина која треба да ја внесувате дневно на витамин К, А и провитамин А, познат како бета-каротен.

Краставица
Краставицата е составена од 95% вода, а во 100 грама свежа краставица ќе најдете само 16 калории. Здрава, вкусна и ниско калорична.


OhridNews
Извор:„Идивиди“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833