ОГЛАСИ

Што се случува со кожата ако не ја хидрирате доволно?

Живот | Убавина | 22.06.2016 12:15Посети : 1036

На вашата кожа ѝ е потребна грижа и хидратација. Ако вие сте една од оние личности кои немаат навика да се мачкаат со кремови и лосиони, тогаш имате вистински проблем. Еве што се случува ако не ја хидратизирате кожата доволно:

1. По неколку дена
Нема да забележите драстични промени на кожата. Но, ќе забележите дека таа станала сува, затегната и во пепеласта нијанса затоа што почнува да губи вода. Лосионите и кремите не додаваат само влажност на кожата, туку ја задржуваат и веќе постоечката вода во кожата и ја заштитуваат од губење на истата.

2. По еден месец
Ќе започнете да забележувате одредени видови штета. На површината од кожата ѝ недостасува толку вода што веќе не може да ја врши својата примарна заштитна функција од надворешните влијанија. На кожата може да се забележат некои воспалителни процеси како црвенило и подуеност.

3. По една година
Година дена без одговорна хидратизација на кожата ја намалува нејзината еластичност, па започнуваат да се појавуваат привремени брчки. Кожата станува опуштена, уморна и исклучително иритирана. Поголемиот дел од тие штети не може да се поправат по природен пат, туку единствено преку филери и инекции.

Затоа, не ризикувајте да ви се случи вакво нешто. Хидратизирајте ја кожата однадвор – преку кремови и лосиони, а одвнатре преку пиење на минимум 8 чаши вода дневно.


OhridNews
Извор:CrnoBelo

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833