ОГЛАСИ

ЕП : Италија ја симна Шпанија од врвот (видео)

Спорт | ЕП 2016 | 27.06.2016 22:19Посети : 521

Репрезентацијата на Италија со 2-0 ја совлада Шпанија и ја симна од европскиот врв. Победата на “аѕурите“ значеше крај на една фудбалска филозофија која владеше во Европа и светот во последните шест години. 


Италија која како аутсајдер допатува на турнирот комплетно ја надигра “фуријата“ која по овој пораз ќе мора да претпри играчки ремнот. Италијаните се радуваат на победа и елиниација на Шпанија по двата последователни порази во Виена (2008) и Киев (2012).Дефанзивецот Кјелини го отвори резултатот по несигурната интервенција на Де Хеа во 33 минута. “Аѕурите“ продолжија во нивни претпознатлив стил да доминираат во мечот, а ударите на Едер и Инсиње ги скроти шпанската „13“. На спортивната страна најдобриот голман од минатата декада Џиџи Буфон “парираше“ на шутовите на Иниеста и Лукас.Точка на победата стави Пеле во судиското надополнување по додавањето на Дармиан. 


По елимицијата на европскиот правак, Италија во сабота 21.00 ќе игра против светскиот првак Германија.


ohridnews 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833