ОГЛАСИ

Започна снимањето на филмот „Човекот и песот“ на охридскиот режисер Антонио Вељаноски

Живот | Филм | 01.07.2016 08:30Посети : 1618

Вчера во Прага, Република Чешка започна снимањето на краткометражниот игран филм „Човекот и песот“ на охридскиот режисер Антонио Вељаноски.Филмот кој е поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија го работи „Стори Скоп Продукција“ од Охрид во соработка со Студио ФАМУ од Прага. Сцените од филмот ќе се реализира во студиото „Барандов“ како и на повеќе локации во Прага.Главната улога ја толкува големиот чешки актер Јан Качер кој зад себе има богата филмографија како и добро познатата Марија Дурнова.Продуценти на филмот се Елена Станишева и Зоран Вељаноски Летра, директор на фотографија е Владимир Димоски, Асистент на Режија Франческо Монтањер (добитник на Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција), Автори на сценариото се Антонио Вељаноски и Алице Крајчирова, Арт директор е Катерина Јирманова, а за звукот задолжен е Матеј Хрудина.Снимањето ќе трае една недела, а премиерата на филмот се очекува кон крајот на оваа година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833