ОГЛАСИ

3 чекори до совршено нанесена подлога на вашето лице

Живот | Убавина | 01.07.2016 09:00Посети : 2188

Како да нанесете подлога на лицето, а да го избегнете маска-ефектот? Послушајте ги советите на експертите кои ќе ја елиминираат можноста да изгледате „пренашминкано“

ЧЕКОР 1: Изберете вистински тип подлога

Користете производ што му одговара на вашето лице. Ако имате проблем со зголемено лачење маснотии, користете подлога што не содржи масла, а ако кожата ви е сува, изберете подлога со хидратантни состојки.

ЧЕКОР 2: Изберете соодветна нијанса

Игнорирајте ги називите на боите на пакувањата! Не постои личност што има “беж“ или кожа со “боја на слонова коска“. Изберете боја втривајќи од подлогата во виличниот дел на лицето (кожата на рацете има друга боја). Нанесете неколку подлоги на лицето, проверете ги боите на дневна светлина и купете ја онаа што најмногу ви одговара.

ЧЕКОР 3: Нанесете ја подлогата како професионалец

Ако станува збор за камена пудра, нанесете ја со мали кружни движења, со четкичка за подлога. Почнете од носот, па кон рабовите на лицето. Ако користите течна подлога, втријте ја со врвовите на прстите. Нивната топлина ќе овозможи рамномерно нанесување на подлогата во тенок слој. На крај, подлогата размачкајте ја со козметичко сунѓерче по целото лице.


И немојте да заборавите…

Прво да нанесете хидратантен крем

Нанесете го барем пет минути пред подлогата со што побрзо ќе се впие и нанесе, а со тоа ќе постигнете природен изглед на кожата.

Нанесете подлога и на вратот

Кога ќе ја нанесете подлогата на лицето, размачкајте ја малку од брадата кон вратот. Така ќе ја избегнете разликата меѓу бојата на лицето и на вратот.

Финализирајте со прав-пудра

По втривање на течната подлога, нанесете еден слој пудра во прав (или камена), со што ќе ја фиксирате подлогата и ќе избегнете појава на сјај во Т-зоната на лицето.


OhridNews
Извор:Убавина&Здравје

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1305 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833