ОГЛАСИ

Мултимилионска заработка за УЕФА од ЕП во Франција

Спорт | ЕП 2016 | 09.07.2016 10:35Посети : 525

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе ја наполни касата од Европското првенство во фудбал кое се одржува во Франција.УЕФА според последните проценки очекува добивка од 830 милиони евра од вкупната заработка која изнесува 1,93 милијарди евра. Добивката е 34% повеќе од Европското првенство што се одржа во Полска и Украина пред четири години.

Најголем приход УЕФА има од продажбата на ТВ правата кои изнесуваат 1 милијарда евра, потоа се спонзорските договори 480 милиони евра и продажбата на билети 400 милиони евра.Трошоците за организација на ЕП изнесуваат околу 1,1 милијарда евра од кои, 650 милиони евра се за организација, 301 милион евра за награди и 150 милиони евра наменети за обештетување на клубовите кои ги ослободија играчите.

Па УЕФА очекува добивка од околу 830 милиони евра, од кои 600 милиони евра ќе бидат распределени на 55. членки, а 230 милиони ќе бидат потрошени на квалификациите за ЕП 2020 година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 566 гласови (31%)

Не - 1268 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833