ОГЛАСИ

ЕП: Кој е херојот на Португалија !?

Спорт | ЕП 2016 | 11.07.2016 09:06Посети : 1425

Фудбалерот кој пред четири години полу-професионално се занимаваше со спорт, фудбалерот кој првиот трансфер надвор од својата земја го направи на 28 години и беше препродаден по само шест месеци, напаѓачот кој во 18 меча за Свонси во Премиер лигата не постигна ниту еден погодок, неговото име е Едер и тој е херојот на Португалија на Европското првенство што се одржа во Франција.Робусниот напаѓач во 109-та минута по додавањето од Жоао Мутињо се ослободи од Кошчиелни, биеше од голема далечина и погоди и го реши финалето и си обезбеди место меѓу легендите на португалскиот фудбал како Еузебио, Фиго, Руи Коста, Роналдо и многу други.За успехот на Едер големи заслуги одат на сметка од селекторот Фернандо Сантош кој во 79-та минута од натпреварот го повлече потегот на финалето ставајќи го во игра „златното момче“ на местото од Ренато Санчез.Херојот пак, го фали капитенот на „селесао“, Кристијано Роналдо кој пред влегувањето во игра му дошепнал „Ќе го решиш финалето“.


Така и бидна, соништата на Роналдо и горе наведените легенди на португалскиот фудбал во реалност ги претвори никој друг туку Едер !


Напаѓачот минатата полусезона ја помина во Лил, а така ќе биде и оваа откако Свонси одлучи целосно да му го отстапи фудбалерот на Лил, но секако пред почетокот на Европското првенство.


Михаил Постоловски

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 113 гласови (32%)

Не - 241 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833