ОГЛАСИ

Средба со италијанската ликовна уметница Мануела Капраро – Аналеута во „Култура 365“

Култура | Охрид | 16.07.2016 09:00Посети : 767

Утре на 17-ти јули 2016 година, со почеток во 21 часот во културно-информативниот центар „Култура 365“ во Охрид ќе одржи средба со италијанската ликовна уметница Мануела Капраро – Аналеута. На средбата присутните ќе имаат можност да се запознаат со творештвото на уметницата која ќе се претстави со свој уметнички проект.
Капраро е уметница од Италија која живее и работи во Лондон. Дипломирала ликовни уметности на Универзитетот „Ла Сапиенца“ во Рим. Има десетгодишно искуство како сликарка, исто како и многубројни изложби во Берлин, Амстердам, Мајами, Рим, но и самостојни изложби во Лондон. Таа постојано трага по нови стилови и го проширува влијанието и инспирацијата од арапската култура создавајќи нов мост на нејзиниот веќе познат стил на геометриски дизајни („Патот на Грција е Африка“ – „La via della Grecia e Africa“) со нов поглед на светот како цвет („Патот на Персија и Индија и Кина“ – „La via della Persia e India e Cina“).

Таа работи како слободна уметница при FineArt4Kids успевајќи да ја спои својата страст за уметноста со љубовта кон децата.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 404 гласови (40%)

Не - 88 гласови (9%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 529 гласови (52%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833