ОГЛАСИ

Книга: “Тома Фила - завршен збор” – атрактивни сведочењa “од прва рака”

Живот | Книга | 26.07.2016 13:57Посети : 2074

Тома Фила, угледниот белградски адвокат, роден во Битола, а вљубен во Охрид, (култната Летница му е вториот дом), после 6 децении во професијата, објави книга, насловена: “Тома Фила - завршен збор”.


Во книгата, на 480 страници, низ пишуван збор и факсимили од документи, Фила дава слика на општествено-политичките состојби, и тоа не само од аспект на правосудството, во поранешна, Титова Југославија, периодот на крвавиот распад на земјата во деведесетите години, создавањето на независните републики, денешниот актуелен миг.


– “После моето голем искуство со Хаг и документите што ги видов, стравувам дека не дошол крајот на невољите, неизвесноста и неприликите нема да престанат, се додека не пронајдат некој политичар кој ќе ги исполни следниве барања да ја признае незавосноста на Косово, да воведе санкции кон Руската Федерација, да прифати некој модел на автономија за Санџак, јакнење на автономијата на Војводина до федерализација, да ја дисциплонира Република Српска, но не и да ја укине, и, во финале, да прифати присуство на НАТО во Белград”. – ја предвидува Фила српската иднина, искажувајќи, сепак, надеж дека “ќе се промени распоредот на силите во светот”.Книгата изобилува со изворен материјал и лични сведочења, поврзани со Македонија и Македонците кои службувале во сојузните југословенски државни органи и партиски раководства.


За атентатот врз првиот претседател на самостојна и независна Република Македонија, Киро Глигоров, Фила тврди дека бил “дворски”, односно дело на неговите соработници!


Како бранител и личен пријател на титовата вдовица Јованка Броз, Фила сведочи дека Македонци се погрижиле за нејзината судбина, по смрта на Маршалот. Најповеќе Димче Беловски, потоа Владо Камбовски-за пензијата, Кирил Миљовски- за куќата. Самиот тој, и обезбедил пасош и лични документи, како советник на тогашниот српски министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ.


Од ФБ профилот на Веле Митаноски
OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833