ОГЛАСИ

Објавен најдобриот руски роман во првата деценија од XXI век

Живот | Книга | 22.08.2016 11:05Посети : 1251

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го најавува објавувањето на романот „Се спушта самрак врз скалила стари“ од рускиот писател Александар Чудаков. Романот е добитник на наградата „Руски Букер“ за најдобар руски роман во првите десет години од XXI век (2011). Преводот на македонски е на Оливера Павловиќ.

На границата помеѓу Сибир и Казахстан е притаен еден малечок град што некој од врвот на власта го прогласил за зафрлено место погодно за прогонство на неподобните граѓани. Меѓутоа, градот, кој во романот се нарекува Чебачинск, е вистинска оаза. Tолкаво количество интелигенција на единица површина во 50-тите и во 60-тите години на минатиот век немало ниту во Москва, Париз или во Бостон. Во периодот на владеењето на Сталин, семејството на Чудаков се преселува од Москва во тоа зафрлено место, по своја волја, без да чека да биде прогонето. Неколку поколенија живеат и работат таму заедно, во едно големо сложно семејство, кое поминало сè – војни, револуции, репресии – но издржало, не се скршило и успеало од колено на колено да им пренесе на децата – вера, сила, светол разум, неверојатно душевно благородство.

Ова е, веројатно, последниот роман на векот што замина. Не е важно што се појави во овој век – според сè, припаѓа на тој страшен век што однесе милиони невини животи и не даде одговор за тоа. Од критиката романот е оценет како „интелектуална робинзонада“ и „неверојатна книга за тоа како под болшевичките стеги се зачувала вистинска Русија“.

Книгата е објавена со поддршка на Институтот за книжевни преводи на Русија.

Александар Павлович Чудаков (1938-2005) е руски писател и историчар и теоретичар на литературата. Бил еден од најпознатите специјалисти за творештвото на А.П. Чехов. Предавал литература во Русија. Бил визитинг-професор и на повеќе европски и американски универзитети. Ги обработувал и делата на Виноградов, Шкловски, Тињанов. Умира од тешка повреда на главата, добиена при неразјаснети околности.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833