ОГЛАСИ

Денска ќе биде соопштен добитникот на наградата „Браќа Миладиновци“

Култура | Македонија | 26.08.2016 10:04Посети : 483

Фестивалот Струшки вечери на поезијата денеска на специјална прес конференција ќе го соопшти добитникот на највисокото национално признание за поезија, наградата „Браќа Миладиновци“.


Оваа одлука се исчекува со големо внимание по превирањата во жири комисијата околу селекцијата на кандидатите за наградата.За утре СВП закажа уште една средба со медиумите, на која ќе биде претставен годинешниот лауреат, канадската поетеса книжевна критичарка, романсиерка и есеистка Маргарет Атвуд, која поради обврски на универзитетот во Бостон на фестивалот се придружува денеска.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 4 гласови (15%)

Не - 22 гласови (85%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833