ОГЛАСИ

Садење дрво и читање поезија во чест на лауреатот на 55 Струшки вечери на поезијата Маргарет Атвуд

Култура | Македонија | 27.08.2016 07:00Посети : 584

Во Паркот на поезијата во Струга, денеска, ќе биде засадено дрво и ќе се чита поезија во чест на добитникот на „Златниот венец“ на 55. јубилејни Струшки вечери на поезијата, канадската романсиерка, поетеса, книжевна критичарка и активистка Маргарет Атвуд. Во црквата „Света Софија“ во Охрид вечерта во 21:00 часот ќе се одржи поетски портрет посветен на лауреатот.


Исто така денеска, добитникот на „Златниот венец“ за 2016 година, ќе ја одржи традиционалната средба со медиумите.


Атвуд е 51. добитник на највисокото признание на фестивалот Струшки вечери на поезијата „Златен венец“. Признанието се состои од филигрански изработен лавров венец, а ќе и биде врачено во недела на меѓународниот поетски митинг „Мостови“.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 361 гласови (39%)

Не - 74 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 482 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833