ОГЛАСИ

Раде Шербеџија и оскаровецот Џон Сил на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ во Битола

Култура | Македонија | 10.09.2016 10:41Посети : 881

Со македонската премиера на филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и на Данило Шербеџија, вечерва во Битолоа ќе биде отворено 37-то издение на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.Годинешното издание на фестивалот „Браќа Манаки”, што традиционално се одржува под покровителство на претседателот на Република Македонија, е под мотото „Филмот започнува! Почувствувај ја светлината“.


На црвениот тепип пред во Домот на културата во Битола вечерва ќе продефилираат Раде Шербеџија, како и дел од актерската епипа на филмот. На отворањето на фестивалот  ќе се обрати Претседателот Ѓорге Иванов.


На свеченото отворање на фестивалот на Оскаровецот Џон Сил ќе му биде врачена Златна Камера 300 за животно дело.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 4 гласови (14%)

Не - 24 гласови (86%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833