Според првичните неофицијални резултати, во општина Струга кандидатот за градоначалник на Алијансата за Албанците, Зијадин Села е во предност од околу 9500 гласа пред кандидатот за градоначалник на СДСМ, Васил Ашталкоски.

Во трката за градоначалничката функција во општина Струга беа и Рамиз Мерко од ДУИ, независниот кандидат Насто Палиоски, Сејад Солакоски од ВМРО ДПМНЕ, Лавдрим Елмази од БЕСА.

OhridNews