Занимливости - OhridNews
Прва забрана во светот за употреба на мобилен телефон за пешаци во сообраќајот

06.06.20 10:51

Советот на јапонскиот град градот Јамато, во близина на Токио, донесе одлука со која на пешаците во сообраќајот им се забранува користење на мобилен телефон Одлуката се темели н...

Музиката на Владимир Четкар се врти во над 3000 ресторани на „Мекдоналдс“ во Јапонија

02.06.20 11:18

Песната ‘Travel The World’ на Владимир Четкар, од 20 мај се најде на музичката плеј-листа на познатиот бренд ‘Мекдоналдс’ во Јапонија и ќе биде секојднев...

Видео: Сончарката се одомаќини во Охридското Езеро

18.05.20 20:37

Од неодамна Сончарките живеат и во водите на Охридското Езеро Членови на Нуркачкиот центар „Амфора“ успеаја да го снимат животот на оваа риба, која по се изгледа се одомаќини во...

Моќен спот на Марија Шерифовиќ во „празниот“ Белград

17.05.20 18:46

Победничката на Евросонг 2007, Марија Шерифовиќ, деновиве го промовираше новиот спот за песната „Молитва“, кој е снимен за време на вонредните мерки и корона кризата во српската...

Цветна месечина над Охрид, последна супер месечина за оваа година

07.05.20 23:51

Вечерва на небото сјае супер месечина, последна таква за оваа година Овој мајски природен феномен уште е познат и како цветна месечина Небото вечерва покрај супер месечина ќе го...

Видео: „И ако јас…“ весело музичко првенче на момците од „Боем Клуб“

06.05.20 07:00

Во екот на корона кризата „Боем Клуб“ (Ниче, Маца и Паун) го извадија своето прво музичко првенче насловено како „Иако јас…“ Песната и видеото се снимени во согласност со ...

Видео: Кога ги нема луѓето животните безгрижно уживаат во природата

02.05.20 12:09

Коњите се прекрасни и грациозни суштества Пандемијата од коронавирусот Ковид 19 го намали присуството на луѓе на планините, па така можат да се видат овие животни како безгрижно...

Фото: Креативен одговор на корона кризата на членовите на студиото за танц „Бах“

29.04.20 13:50

29 април е Светски ден на танцот, и да не беше пандемијата со коронавирусот Ковид 19, денешниот ден танцовите студија и танцовите групи, ќе го одбележеа со пригодни програми и н...

Татко и син, виртуози на виолина од Охрид, со прекрасна преработка на старата македонска песна „Нарочува бело менде“

28.04.20 22:07

Познатиот виртуоз на виолина Џевад Рамаданоски и неговиот син Бајрам, во екот на кризата предизвикана од пандемијата на Ковид 19, пријатно ги изненадија љубителите на народниот ...

Стендап шоуто „Вештачка Интелигенција Природна Глупост“ на Никола Тодороски сега достапно и онлајн

27.04.20 12:46

Македонскиот актер и стендап комичар Никола Тодороски пред неколку дена го објави своето најново стендап шоу Вештачка Интелигенција Природна Глупост на неговата веб страница Со ...

Dr Batkoski pod artikli