Занимливости - OhridNews
Мистериозен радио сигнал од блиска галаксија

08.01.20 07:00

Астрономи регистрирале мистериозен радио сигнал од блиска галаксија, која според првичните испитувања неверојатно е слична на нашата, пренесува лондонски „Индпендент“ Радио сигн...

Фото: Плочите се одново „ин“ во Охрид, „Хардфејсд“ го промовираа новиот албум на класични носачи на звук

28.11.19 22:17

Култниот клуб „Џез Ин“ вечерва беше претесен да ги собере сите фанови и љубители на охридската метал дружина „Хардфејсд“, кои го промовираа својот албум “Бессона дремка на...

Кочо Рацин во новиот сингл на Горан Папаз и Танче Гроздановски

27.11.19 13:01

По првиот успешен сингл Спомени, Папаз и Танче го објавуваат вториот сингл кој исто така е дел од нивниот заеднички албум Елегија Песната е наречена Нели бевме и во неа гостува ...

Нов видеозапис на Ѓоко Танески за песната „Една љубов имам“

25.11.19 14:47

Ѓоко Танески го промовира новиот видеоспот за песната „Една љубов имам“ сниман на неколку локации во Охрид Автор на текстот е самиот Танески, а музиката и аранжманот е на Никола...

Фото: Охридските нуркачи на 100 годишнината од потонување на бродот „Франц Јозеф“

23.10.19 16:55

Членови на Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид под водство на Јован Секулоски (AI Trainer)  учествуваа во интернационалниот тим на нуркачи кои нуркаа на 100 годишнината од потон...

Фото: Наместо кола паркирал коњ

12.10.19 07:00

Низ улиците во македонските градови се’ уште можат да се забележат запрежни коли Исклучок не е ниту главниот град Скопје Таму не само што коњи „возат кола“, туку и прописн...

Охриѓанецот Даниел Новиќ е двократен коктел шампион на Македонија

03.10.19 18:59

На 30 септември и 1 октомври, во Велес се одржа единаесеттото издание на Vigor Barmen Cup, култното коктел натпреварување кое ја доближува коктел културата до широката публика Н...

Видео + фото: Спектакуларен концерт на Ерос Рамацоти во Македонија

01.10.19 09:34

Италијанската поп-ѕвезда Ерос Рамацоти во рамки на својата светска турнеја, која почна во февруари годинава, синоќа одржа спектакуларен концерт во арената “Борис Трајковск...

Видео: Во Пекинг отворен супер модерен аеродром во форма на морска ѕвезда

26.09.19 22:48

Во главниот град на Кина Пекинг, официјално денеска беше ставен во функција новиот аеродром кој е во форма на џиновска морска ѕвезда Се смета за најголемо и најмодерно воздушно ...

„Game of Thrones“ апсолутен победник на доделувањето на „Еми“ наградите

23.09.19 10:05

На 71-то доделување на престижните телевизиски награди „Еми“, што се одржа синоќа, главната награда за најдобра серија ја освои фантастичната „Игра на тронови“ Ова е четврти пат...

Dr Batkoski pod artikli