Занимливости - Page 2 of 1330 - OhridNews
Вежбањето и физичката активност го зајакнуваат телото и во поодмината возраст

25.11.21 13:26

Ново истражување од Харвард покажува дека физичката активност е „во човечката ДНК“, но и дека вежбањето е директно поврзано со подолг животен век Според истражувачите, физичката...

Научен запис на Алберт Ајнштајн продаден за над 11 милиони евра

24.11.21 12:01

Ракопис на познатиот физичар Алберт Ајнштајн, во којшто тој ја подготвувал својата Теорија на релативноста, е продаден на аукција за рекордни 11,6 милиони евра, во Париз Претход...

Две шолји кафе дневно нѐ оддалечуваат од Алцхајмеровата болест

23.11.21 11:20

Научници открија дека кај луѓето кои пијат кафе секој ден има помала можност за развој на когнитивно оштетување на мозокот Истражувањето објавено во списанието „Фронтиерс оф ејџ...

НАСА: Нема закана од судир со астероид следните 100 години

23.11.21 08:41

Ниту еден од астероидите познати на научниците не се закана за судир со Земјата следниве сто години, изјави заменик-раководиителот на НАСА, Томас Зурбухен НАСА планира да го лан...

Русија и САД во заедничка мисија на Венера

22.11.21 11:14

Русија постигна договор за истражување на планетата Венера во заедничка мисија со САД, изјави шефот на руската државна вселенска агенција „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин Постигнавм...

Буре вино на аукција во Франција продадено за 800.000 евра

22.11.21 11:04

Буре вино „Corton Renardes Grand Cru“ од гроздоберот од 2021 година, е продадено на хуманитарна аукција – за 800000 евра Ова е рекорд во наддавањата, според аукциската куќа „Сот...

Редок примерок од Уставот на САД продаден за над 40 милиони долари

19.11.21 09:37

Многу редок оригинален примерок на Американскиот устав, потпишан на 17 декември 1787 година во Филаделфија, е продаден на наддавање во аукциската куќа „Сотби’с“ во Њујорк Достиг...

Соопштени победниците на Наградите за слобода на печатот за 2021 година

19.11.21 08:44

Кинеска новинарка која информира за коронавирусот во Вухан, конзорциум што откри светски скандал со шпионирање, и храбра палестинска новинарка се добитници на овогодишната Награ...

Американци пиеле пиво во Колосеумот, па платиле 800 евра казна

18.11.21 17:53

Луѓето кои патувале во Рим знаат дека алкохолот е забранет во познатите туристички знаменитости Но, американски посетители го научиле тоа на потежок начин Двајца Американци неде...

Успешен пробен лет со целосно синтетичко гориво

18.11.21 17:50

Британските Кралски воздухопловни сили (КВС) поставија Гинисов рекорд откако пилотот Питер Хакет го направи првиот лет во светот користејќи само синтетичко гориво Лесниот авион ...

Dr Batkoski pod artikli