Занимливости - Page 2 of 1304 - OhridNews
На насловната страница на „Вог“ за првпат машко лице

16.11.20 08:43

На насловната страница на декемвриското издание на познатото модно списание „Вог“, се појави, по првпат сам, маж Тоа е Хари Стајлс – поранешен пејач на групата „Уан дајрекшн“ Мл...

Тесла во Австралија ќе го гради најголемиот систем од батерии во светот

12.11.20 10:23

Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија го купи од Тесла на крајот на 2017 година, наскоро ќе биде симнат од врвот Сојузната држава Викторија ќе добие...

Охриѓанецот Александар Јосифовски го најавува својот спот во дует со Ивана Карајан

11.11.20 22:16

Охриѓанецот Александар Јосифовски кој е дел од шоуто „Звезде Гранда“ и стигна до петтиот круг чие снимање е закажано за јануари 2021 година, деновиве сними дует и спот со Ивана ...

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор

11.11.20 11:23

Американската фирма Епл денеска го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија Според познава...

Светски ден на науката – Најзначајни научни сознанија во 2020 година

10.11.20 20:31

Она што од научен аспект ја обележа 2020 година сигурно е трката во откривање на вакцина против коронавирусот од кој досега починаа над милион луѓе Вакцината се очекува да помог...

„Lockdown“ е збор на годината

10.11.20 11:25

Владите ширум светот минаа голем дел од 2020 година обидувајќи се да ја спречат пандемијата на коронавирус, па речникот „Колинс“ го претстави зборот „lockdown“ (заклучување, изо...

„Ротен томатос“: Десетте најлоши филмови во историјата

09.11.20 10:52

Познатата страница за филмска критика и оценки „Ротен томатос“, низ годините ја обликуваше својата топ-листа најлоши филмови во историјата Во тој поглед, меѓу првите 50 се „Dadd...

Трамп од 20 јануари ќе го нема посебниот третман на Твитер

09.11.20 09:38

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го изгуби својот „посебен третман“ на социјалната мрежа Твитер на 20 јануари, кога Џозеф Бајден ќе ја преземе функцијата Американската ...

Ватс-ап воведува опција за бришење на пораките по седум дена

06.11.20 12:04

Апликацијата Ватс-ап (WhatsApp) ќе воведе нова опција што овозможува пораките од телефоните на испраќачот и примателот да исчезнат сами од себе по седум дена Опцијата има за цел...

Научни претпоставки: Во Сончевиот Систем имало уште една голема планета

05.11.20 23:42

Научниот институт „Карнеги“ во Вашингтон, САД, разгледува теории според кои, некогаш во минатото, во Сончевиот Систем имало уште една планета, којашто, едноставно, „испаднала“ о...

Dr Batkoski pod artikli