Занимливости - Page 6 of 1321 - OhridNews
Банер Охридска банка 1-8 јули 2021
Банер КУД Гердан
Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

23.07.21 12:09

Американската поп-пејачка Тејлор Свифт се најде на врвот на Билборд топ-листата најплатени уметници за 2020 година, со над 23 милиони долари приходи По бурната година на откажан...

Нетфликс ќе инвестира во видео игри

21.07.21 16:06

Стриминг платформата Нетфликс планира да инвестира повеќе во видео игри бидејќи очекува послаб раст на бројот на претплатници на услугата за стриминг поради конкуренцијата и уки...

Кина создаде воз „маглев“ што развива брзина од 600 км/ч

20.07.21 13:14

Кина денес го претстави новиот брз воз „маглев“ (кратенка од магнетна левитација), што, според конструкторите, може да развие брзина од 600 километри на час Возот е развиен и пр...

„Виндоус“ со нова „облак“ услуга за работа и часови преку интернет

15.07.21 13:56

Американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ најави дека „Виндоус“ ќе понуди услуга во облик на „облак“, за поголема прилагоденост на новите начини на работа и школување, што пр...

Вечер на староградска музика со ансамбл „Билјана“ во „La Fabrique“

09.07.21 12:47

Овој петок, во највеселото градско кафуле „La Fabrique“, е резервиран за староградска музика со реномираниот музички состав „Билјана“, кој ја негува убавата охридска и македонск...

Филмско видео на Ѕвездата на Гранд од Охрид Александар Јосифовски

07.07.21 10:15

Охридскиот рокер Александар Јосифовски, познат по учеството во музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“, деновиве го промовираше видео записот за песната „Иди“ Зад видеото со филмски з...

Забава со „Камелеон“ во „Sky Corner“

06.07.21 10:51

Овој четврток, 8 јули во „Sky Corner“ е резервиран за забава со одличната музика на култниот охридски бенд „Камелеон“ Настапот во живо на „Камелеон“ почнува во 21 часот Настапот...

„На под“ нов видео запис на младиот охридски артист Багзи

06.07.21 10:17

Во етер излезе најновиот видео запис на младиот охридски артист Благој Шикоски-Багзи, за темата „НА ПОД“ која е комплетно негово авторство Овој нов проект е нешто поразлично од ...

Забава со „Geor Duo“ во „Sky Corner“ која долго ќе се памети!

30.06.21 15:35

„Geor Duo“, во сценариото како најдобри „EDM“ артисти, воедно и квалитетни музички перформатори, овој петок, 2 јули, на сцената на „Sky Corner“ подготвени да направат нова истор...

„Брзи и бесни 9“ заработи 70 милиони долари првиот викенд во САД

30.06.21 10:52

Првиот викенд од прикажувањето „Брзи и бесни 9“ во американските кина заработи 70 милиони долари Ова е најголемото достигнување во САД, по „Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвок...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер