Македонија - Page 3 of 15 - OhridNews
Македонските хип хоп танчери светски вице-шампиони

09.06.17 23:14

Танцовото студио Beatrix Crew од Скопје на Светското првенство во модерни танци кое се одржа во Хрватска минатата недела освои 3 награди во категоорија Urban Dance Styles со што...

Успешно изведена првата операција за промена на полот во Македонија

04.06.17 00:45

Успешно е направена првата операција за промена на пол, воопшто во историјата на Македонија Тимот врвни уролози по генитално реконструктивна хирургија, предводени од професор д-...

Прва фотографија на младенче од рис во Македонија

01.06.17 12:53

За првпат по 11 години истражување на балканскиот рис, тимот на Македонско еколошко друштво успеа да направи фотографија на младо од рис Оваа вест доаѓа откако во февруари истра...

Стинг доаѓа во Македонија

29.05.17 20:13

Еден од најдобрите и најпознати светски вокали Стинг, во октомври гостува во Македонија Тој ќе одржи концерт во арената „Борис Трајковски“ на 15-ти октомври, најави „Авалон“ про...

Фото: Пабло Ескобар го мотивира работењето во Македонија?

22.05.17 07:00

Компаниите често не бираат средства да ја остварат целта, па така не ретко сме сведоци да рекламни кампањи кои отвараат морални дилеми Една таква е на овој рекламен билборд во г...

Christian Roth и Eric Domege ја споделија инспирацијата за нивните безвременски креации

09.05.17 23:51

За да се постават темелите на авангардните креации на очила и да се издигнат очилата како врвен моден додаток е потребна неизмерна пожртвуваност и инспирација Christian Roth е с...

Што вели светот за Бурческа? – Јана: Тоа што сум фаворит не ми создава притисок

12.04.17 09:36

Македонската евровизиска делегација, преку соопштение ја информираше јавноста дека првата станица од десет дневната промотивна турнеја на Јана Бурческа беше учество на првата и ...

Македонија го избира најдобриот бармен

27.03.17 12:12

Десеттото јубилејно Првенство на бармени во Македонија, оваа година ќе се одржи на 28 март во Marriott Хотел во Скопје Триесетина бармени од цела Македонија ќе се обидат да ја о...

Сржта на светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

21.03.17 19:31

43-от Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен денеска и ќе трае до 26...

Македонско вино меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

20.03.17 07:00

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24 издание на Интернационалниот натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во с...

Dr Batkoski pod artikli