Македонија - Page 4 of 15 - OhridNews
Christian Roth и Eric Domege ја споделија инспирацијата за нивните безвременски креации

09.05.17 23:51

За да се постават темелите на авангардните креации на очила и да се издигнат очилата како врвен моден додаток е потребна неизмерна пожртвуваност и инспирација Christian Roth е с...

Што вели светот за Бурческа? – Јана: Тоа што сум фаворит не ми создава притисок

12.04.17 09:36

Македонската евровизиска делегација, преку соопштение ја информираше јавноста дека првата станица од десет дневната промотивна турнеја на Јана Бурческа беше учество на првата и ...

Македонија го избира најдобриот бармен

27.03.17 12:12

Десеттото јубилејно Првенство на бармени во Македонија, оваа година ќе се одржи на 28 март во Marriott Хотел во Скопје Триесетина бармени од цела Македонија ќе се обидат да ја о...

Сржта на светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

21.03.17 19:31

43-от Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен денеска и ќе трае до 26...

Македонско вино меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

20.03.17 07:00

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24 издание на Интернационалниот натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во с...

Видео: Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на Евросонг со песната „Dance Alone“

11.03.17 15:59

„Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Ки...

НБРМ пушти во оптек нови ковани монети за колекционерски цели „Триптих“

20.02.17 23:55

Народната банка на Република Македонија пушти во оптек комплет ковани пари за колекционерски цели „Триптих“, кој го сочинуваат: „Исус Христос“, „Богородица“ и „св Никола Чудотво...

Доделени првите награди на дизајнерите за време на Неделата на дизајн

28.11.16 09:25

Оваа година за првпат во шестгодишното постоење на Неделата на дизајн во Скопје (Skopje Design Week) воведени се награди за дизајн Наградите се доделуваат во три категории, и то...

Повеќе од 350 посетители на најголемиот и најзначајниот ИТ настан годинава во земјава – конференцијата Microsoft Визија: Reloaded

19.11.16 16:45

На 16 и 17 ноември се одржа најголемиот и најзначајниот ИТ настан годинава во земјава, конференцијата Microsoft Визија: Reloaded, која предизвика голем интерес кај јавноста Хоте...

„Тајфата“ продолжува без Коки

08.11.16 16:48

Популарниот музички состав „Тајфата“ продолжува без Никола Јанков – Коки од познатото дуо Дуле и Коки Групата информацијата за разделбата со Коки ја објави на нивната фан ...

Dr Batkoski pod artikli