Македонија - Page 6 of 17 - OhridNews
Сржта на светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

21.03.17 19:31

43-от Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен денеска и ќе трае до 26...

Македонско вино меѓу најдобрите „шардонеа“ во светот

20.03.17 07:00

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24 издание на Интернационалниот натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во с...

Видео: Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на Евросонг со песната „Dance Alone“

11.03.17 15:59

„Dance Alone“ е насловот на Евровизиската песна со којашто Јана Бурческа ќе ја претстави Македонија на 62-тото издание на Изборот на Песна за Евровизија коешто ќе се одржи во Ки...

НБРМ пушти во оптек нови ковани монети за колекционерски цели „Триптих“

20.02.17 23:55

Народната банка на Република Македонија пушти во оптек комплет ковани пари за колекционерски цели „Триптих“, кој го сочинуваат: „Исус Христос“, „Богородица“ и „св Никола Чудотво...

Доделени првите награди на дизајнерите за време на Неделата на дизајн

28.11.16 09:25

Оваа година за првпат во шестгодишното постоење на Неделата на дизајн во Скопје (Skopje Design Week) воведени се награди за дизајн Наградите се доделуваат во три категории, и то...

Повеќе од 350 посетители на најголемиот и најзначајниот ИТ настан годинава во земјава – конференцијата Microsoft Визија: Reloaded

19.11.16 16:45

На 16 и 17 ноември се одржа најголемиот и најзначајниот ИТ настан годинава во земјава, конференцијата Microsoft Визија: Reloaded, која предизвика голем интерес кај јавноста Хоте...

„Тајфата“ продолжува без Коки

08.11.16 16:48

Популарниот музички состав „Тајфата“ продолжува без Никола Јанков – Коки од познатото дуо Дуле и Коки Групата информацијата за разделбата со Коки ја објави на нивната фан ...

НБРМ пушти во оптек нови ковани монети за колекционерски цели „Година на петелот“ и „Ветроказ со петел“

06.09.16 14:33

Народната банка на Република Македонија пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели „Година на петелот – петел со ангел“, и „Година на петелот – ветроказ со петел“ На кова...

На Кораб се развеа знамето за поддршка на лицата со ретки болести

04.09.16 11:08

По повод 8ми септмеври, денеска се одржува традиционалното искачување на Голем Кораб, каде члемови на планинарскиот клуб ЗПК Кораб го поставија знамето на  Здружението на граѓан...

Полјакот Старнавски се спушти до нов рекорд на длабочина од 230 метри во пештерата Врело

02.09.16 13:53

Спелеолошкиот нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска го урна рекордот на италијанскиот нуркач Луиџи Казати и успеа да се спушти на длабочина од 230 метри во пештерата Врело на Матк...

Dr Batkoski pod artikli