Охрид - OhridNews
„На муабет со “ Емилија Колоска: Уметноста треба да ги помести границите и да отвори нов хоризонт на размислување

13.10.21 12:45

Музичкиот пат на Емилија Колоска започнува уште во средношколските денови како член на гимназискиот хор, па води кон вокални преработки, а сега е вокалист на бендот „Лилит“ кој ...

На муабет со Горан Папаз: Кога има човек љубов може да направи се

02.10.21 09:50

Во најновото издание „На муабет со“ ни гостува Горан Папаз, еден од најдобрите саксофонисти во земјава Разговараме за неговата најнова песна и видео- спот „Кога љубов имам“, кој...

„На муабет“ со Никола Тодороски: Наместо актерите политичарите го зазедоа пиедесталот на ѕвезди

18.09.21 12:45

Човекот кој што стана синоним за незаборавен хумор, автор на стотици стендап шоуа во земјава и светот и еден од најистакнатите членови на Народниот театар Охрид веќе втора децен...

„Calmness“, нова инструментална композиција од охриѓанецот Александар Петрески

13.09.21 08:58

Охриѓанецот Александар Петрески со нова инструментална композиција која ја направи специјално за ова видео со кадри од мирот на охридското езеро Сосема случајно по желба на Aspa...

Охридскиот продуцент Nacho Nova го издаде најновото музичко парче за Blasting Recordings

11.09.21 11:52

EDM продуцентот и диџеј Nacho Nova од Охрид го издаде најновото парче “Оre Momce” преку холандската издавачка куќа Blasting Recordings Песната е достапна на сите музички платфор...

На муабет со Четкар: Уметниците и медиумите имаат одговорност за тоа што им го презентираат на младите

27.08.21 19:55

Џезот како правец е една од најважните појави во историјата на музиката затоа што дозволува чувствата и емоциите да бидат буквално отсвирени, а од друга страна остава простор за...

Од Лондон директно во Охрид: Стендап шоу на Влад Илиќ на брод “Армада”

22.08.21 14:41

Стендап комичарот Влад Илиќ од Куманово, кој јавноста го запозна преку неговото стендап шоу на Би-би-си, кое стана вирално на социјалните мрежи Илиќ, и кој неколку години успешн...

Уживање со вино и џез на Владимир Четкар секстет во хотел „Филип“

22.08.21 07:00

По извонредните настапи на сцените во земјава и странство ова лето, Владимир Четкар секстет најавува уште едно врвно музичко уживање На 28 август на терасата на хотелот „Филип“ ...

Летен камп за детски хорови и солисти „Прима виста“ во Струга

20.08.21 17:27

Младите хористи од детскиот хор „Весели бисерчиња“ при Центар за култура „Григор Прличев“ Охрид ќе учествуваат на летната музичка едукативна работилница за детски хорови и солис...

Летен маратон на комедијата: Шоу на „2 Mothers Brothers“ со Стрезо Стаматовски и Никола Тодороски nна брод „Армада“

15.08.21 13:36

Вториот дел од “SUMMER COMEDY MARATHON!”, што се одржува на бродот “Армада”, продолжува на 17 август со шоуто „2 Mothers Brothers“ на Стрезо Стаматовски и Никола Тодороски Динам...

Dr Batkoski pod artikli