Охрид - Page 2 of 84 - OhridNews
Видео: „И ако јас…“ весело музичко првенче на момците од „Боем Клуб“

06.05.20 07:00

Во екот на корона кризата „Боем Клуб“ (Ниче, Маца и Паун) го извадија своето прво музичко првенче насловено како „Иако јас…“ Песната и видеото се снимени во согласност со ...

Татко и син, виртуози на виолина од Охрид, со прекрасна преработка на старата македонска песна „Нарочува бело менде“

28.04.20 22:07

Познатиот виртуоз на виолина Џевад Рамаданоски и неговиот син Бајрам, во екот на кризата предизвикана од пандемијата на Ковид 19, пријатно ги изненадија љубителите на народниот ...

Стендап шоуто „Вештачка Интелигенција Природна Глупост“ на Никола Тодороски сега достапно и онлајн

27.04.20 12:46

Македонскиот актер и стендап комичар Никола Тодороски пред неколку дена го објави своето најново стендап шоу Вештачка Интелигенција Природна Глупост на неговата веб страница Со ...

Видео: Охридските пожарникари спасија мачка заглавена на бандера

18.04.20 07:00

Животните понекогаш знаат сами да се доведат во опасност Мачка се заглавила на бандера на улицата „7 Ноември“, од каде не можела да се симне два часа Морале да интервенираат охр...

„Пророштвото“ на Миле Пендик во ритамот на Јане Тодороски

13.04.20 07:00

Познатиот локален лик Миле Пендик ја одбележа 2019 со антологиски настап пред медиумските камери Но, еден дел од неговата изјава во актуелната состојба со коронавирусот Ковид 19...

„Охридска рапсодија“, карантин каверот на „Bohemian Rhapsody“ ја освои македонската јавност

08.04.20 15:12

Креативниот дух на охриѓани секогаш бил силен Тие тоа го покажуваат и во моментите на големата здравствена криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот Ковид 19, поради шт...

Видео: Како охриѓани го освоија највисокиот вулкан на светот

08.04.20 09:20

Охриѓаните Филип Василески Четкар и Горан Митрески, велешанецот Љупче Ѓорѓиев и Зоран Павловиќ од Србија, на 18 јануари го освоијa највисокиот вулкан на светот Ојос дел Саладо –...

Албумот „Going Home“ на Владимир Четкар издаден во Јужна Кореа

26.03.20 13:01

Деновиве во Јужна Кореа се издаде третиот студиски албум на Владимир Четкар „Going Home“ преку музичката куќа „C&L music“ која албумот го пласира на национално ниво со висок...

Охридскиот бенд Hardfaced со нов сингл и видео за “Implored by Hate”

22.03.20 11:24

Охридскиот метал бенд Hardfaced, на YouТube каналот го промовираше видеото за својот втор сингл “Implored by Hate” од нивниот четврт албум “Dreamless Slumber At The Shores...

Видео: Талентираните млади членови на „Соната“ преку танц го раскажуваат своето секојдневие

07.03.20 16:22

Охридското студио за танци Соната започна нов проект, во рамки на кој преку видеа членовите го раскажуваат  нивното секојдневие Секој во себе крие креативност Треба само да се р...

Dr Batkoski pod artikli