Свет - OhridNews
Марвел посвети прекрасно уметничко дело на починатата ѕвезда Чадвик Бозман

06.09.20 11:45

Марвел чија франшиза е блокбастерот „Црниот Пантер“ претстави прекрасно уметничко дело во знак на почит кон Чадвик Боземан, кој трагично почина минатата недела 43-годишниот акте...

Mozzart го исплати најголемиот џекпот во историјата на регионот!

18.08.20 17:56

Боговска добивка во склад со името на играта „Divine Fortune”, која на играч од Србија му донесе добивка која му го смени животот и го направи мултимилионер! Како овој Mozzart-о...

Прва забрана во светот за употреба на мобилен телефон за пешаци во сообраќајот

06.06.20 10:51

Советот на јапонскиот град градот Јамато, во близина на Токио, донесе одлука со која на пешаците во сообраќајот им се забранува користење на мобилен телефон Одлуката се темели н...

Музиката на Владимир Четкар се врти во над 3000 ресторани на „Мекдоналдс“ во Јапонија

02.06.20 11:18

Песната ‘Travel The World’ на Владимир Четкар, од 20 мај се најде на музичката плеј-листа на познатиот бренд ‘Мекдоналдс’ во Јапонија и ќе биде секојднев...

Моќен спот на Марија Шерифовиќ во „празниот“ Белград

17.05.20 18:46

Победничката на Евросонг 2007, Марија Шерифовиќ, деновиве го промовираше новиот спот за песната „Молитва“, кој е снимен за време на вонредните мерки и корона кризата во српската...

Мистериозен радио сигнал од блиска галаксија

08.01.20 07:00

Астрономи регистрирале мистериозен радио сигнал од блиска галаксија, која според првичните испитувања неверојатно е слична на нашата, пренесува лондонски „Индпендент“ Радио сигн...

Фото: Охридските нуркачи на 100 годишнината од потонување на бродот „Франц Јозеф“

23.10.19 16:55

Членови на Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид под водство на Јован Секулоски (AI Trainer)  учествуваа во интернационалниот тим на нуркачи кои нуркаа на 100 годишнината од потон...

Видео: Во Пекинг отворен супер модерен аеродром во форма на морска ѕвезда

26.09.19 22:48

Во главниот град на Кина Пекинг, официјално денеска беше ставен во функција новиот аеродром кој е во форма на џиновска морска ѕвезда Се смета за најголемо и најмодерно воздушно ...

„Game of Thrones“ апсолутен победник на доделувањето на „Еми“ наградите

23.09.19 10:05

На 71-то доделување на престижните телевизиски награди „Еми“, што се одржа синоќа, главната награда за најдобра серија ја освои фантастичната „Игра на тронови“ Ова е четврти пат...

Видео: Се преврте противпожарно возило за време на показна вежба на Дунав

18.09.19 17:22

Вежба на противпожана единица од Унгарија покрај Дунав, по повод Европската недела на мобилност, заврши неуспешно откако едно противпожарно возило се прврте при што тројца пожар...

Dr Batkoski pod artikli