Свет - OhridNews
„Спејс-Икс“ успешно ги лансираше првите свои вселенски туристи

16.09.21 09:42

„Спејс-Икс“ на Илон Маск рано утрово, во 02:00 ч по македонско време, успешно ги лансираше првите свои четворица вселенски туристи – највисоко во Земјината Орбита Тие три дена ќ...

Наддавање со досега необјавени песни на Џон Ленон

16.09.21 09:22

Аудиокасета со снимка на која Џон Ленон пее досега необјавени песни за време на неговиот престој во Данска 1970 година, ќе биде ставена на аукција Снимката е проценета меѓу 2700...

Во Турција откриен најстариот мозаик во светот

15.09.21 10:47

Мозаик направен пред 3500 години, е откриен во областа Јозгат – средишната Турција Мозаикот, составен од 3147 камења, а со површина – три на седум метри, е пронајден кај местото...

Првиот вселенски туристички лет на „Спејс-Икс“

14.09.21 09:14

„Спејс-Икс“ утревечер ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата Ова е прв лет само со цивили Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за...

Во земјава активни се 13.406 случаи на Ковид-19 , според нова американска студија кај невакцинираните ризикот од смрт е за 11 пати поголем

12.09.21 12:24

Расте бројот на новозаразени од Ковид-19 Вкупната бројка на активни случаи во земјава изнесува 13406 случаи, Во претходното деноноќие во Македонија се регистрирани 609 нови случ...

САД: Нов рекорд во брзо туркање спортска детска количка

09.09.21 15:47

Човек од Ајдахо (САД), со помош на својот петгодишен син, го подобри Гинисовиот рекорд за најбрз 10-метарски спринт со туркање спортска детска количка Дејвид Раш, кој постави по...

Сан Франциско прогласен за најдобар град во светот за 2021 година

09.09.21 12:50

„Тајм аут“ го објави својот годинешен список на најдобри градови во светот, врз основа на мислењето на 27000 анкетирани жители на поголемите светски градови Така, најдобар град ...

Во Данска откриено поголемо количество злато од средниот век

07.09.21 12:46

Во југозападна Данска, е откриено поголемо количество злато Станува збор за 22 златни предмета за кои се претпоставува дека датираат од шестиот век, а се откриени од археолог ам...

AББA повторно меѓу првите 10 синглови во Велика Британија

06.09.21 12:29

Шведската поп-група AББA првпат по 40 години се враќа меѓу првите 10 најпродавани синглови во Велика Британија, со два нови наслова од нивниот нов албум „Voyage“ „I Still Have F...

Гугл, Фејсбук и Мајкрософт трошат најмногу за лобирање за политиките на ЕУ за дигитална економија

01.09.21 16:09

Компаниите Гугл, Фејсбук и Мајкрософт најмногу трошат за лобирање во борбата против новите закони на ЕУ, чија цел е да ја ограничат моќта на американските технолошки гиганти, по...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер