Свет - Page 2 of 1211 - OhridNews
Нови „Најки“ патики за лица со попреченост

03.02.21 12:44

Компанијата „Најки“ во продажба ќе пушти тн „хендсфри“ патики, коишто се обуваат како влечки, без употреба на рацете Новиот производ е замислен како олеснување за лицата со попр...

Виното „Мерло“ и „Каберне Совињон“ од Меѓународната вселенска станица, вратено на Земјата

03.02.21 12:00

Вкупно 12 шишиња француско вино и 320 примероци винова лоза се вратени во Бордо, на југозападот од Франција, по неколку месеци минати на Меѓународната вселенска станица (МВС) ка...

Се продава купето на Моамер Гадафи

03.02.21 11:53

Еден од најретките автомобили во светот, купето „Мајбах ксенатек 57С крузеро“, направено по нарачка на либискиот лидер, покојниот полковник Моамер Гадафи, е понудено на продажба...

Сплиќанец го собори Гинисовиот рекорд за најдолга подводна прошетка

02.02.21 23:29

Борис Милошиќ од Сплит, Хрватска, го собори рекордот за најдолга подводна прошетка во еден здив во машка категорија, со тоа што на 1 март лани под вода изодел 96 метри, информир...

Откажан годинешниот Карневал во Рио

22.01.21 11:35

Градоначалникот на Рио де Жанеиро објави дека оваа година неговиот град нема да го организира светски познатиот Карневал, поради пандемијата на Ковид-19 „Никогаш не сум ја криел...

Во САД падна џекпот од 731,1 милион долари

22.01.21 11:31

Џекпот на лотаријата „Пауербол“ од 731,1 милион долари падна, по продаден билет во Лонаконинг, Мериленд, САД Продавницата во округот Алегени, ќе добие бонус од 100000 долари за ...

„Ел-џи“ паметните телефони, најверојатно, заминуваат во историјата

21.01.21 12:31

Јужнокорејската компанија „Ел-џи“ долги години беше добро познато име на пазарот на телефони Сепак, последниве неколку години, ја губи трката со „поголемите играчи“… Така, за мн...

Роби Вилијамс во карантин – позитивен на Ковид-19

20.01.21 12:39

Светски познатиот поп-пејач Роби Вилијамс (46) е во карантин откако се заразил со коронавирусот, објави „Дејли мејл“ Пејачот на крајот на минатата година отиде на Карибите со не...

Непалски алпинисти првпат во зима го освоија К2, вториот највисок врв во светот

17.01.21 13:55

Тим непалски планинари влезе во историјата на алпинизмот со првото зимско искачување на вториот највисок врв во светот К2, соопштија пакистанските власти Екипа од 10 непалски ше...

Википедија – диносаурусот на некомерцијалниот интернет, одбележува 20-годишнина

15.01.21 11:20

Википедија, еден од последните „диносауруси“ на слободарското интернет-истражување и изразување, слави 20 години постоење, со неколку предизвици што мора да ги надмине Седмата н...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер