Свет - Page 3 of 1206 - OhridNews
Тесла во Австралија ќе го гради најголемиот систем од батерии во светот

12.11.20 10:23

Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија го купи од Тесла на крајот на 2017 година, наскоро ќе биде симнат од врвот Сојузната држава Викторија ќе добие...

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор

11.11.20 11:23

Американската фирма Епл денеска го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија Според познава...

Светски ден на науката – Најзначајни научни сознанија во 2020 година

10.11.20 20:31

Она што од научен аспект ја обележа 2020 година сигурно е трката во откривање на вакцина против коронавирусот од кој досега починаа над милион луѓе Вакцината се очекува да помог...

„Lockdown“ е збор на годината

10.11.20 11:25

Владите ширум светот минаа голем дел од 2020 година обидувајќи се да ја спречат пандемијата на коронавирус, па речникот „Колинс“ го претстави зборот „lockdown“ (заклучување, изо...

„Ротен томатос“: Десетте најлоши филмови во историјата

09.11.20 10:52

Познатата страница за филмска критика и оценки „Ротен томатос“, низ годините ја обликуваше својата топ-листа најлоши филмови во историјата Во тој поглед, меѓу првите 50 се „Dadd...

Трамп од 20 јануари ќе го нема посебниот третман на Твитер

09.11.20 09:38

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го изгуби својот „посебен третман“ на социјалната мрежа Твитер на 20 јануари, кога Џозеф Бајден ќе ја преземе функцијата Американската ...

Ватс-ап воведува опција за бришење на пораките по седум дена

06.11.20 12:04

Апликацијата Ватс-ап (WhatsApp) ќе воведе нова опција што овозможува пораките од телефоните на испраќачот и примателот да исчезнат сами од себе по седум дена Опцијата има за цел...

Научни претпоставки: Во Сончевиот Систем имало уште една голема планета

05.11.20 23:42

Научниот институт „Карнеги“ во Вашингтон, САД, разгледува теории според кои, некогаш во минатото, во Сончевиот Систем имало уште една планета, којашто, едноставно, „испаднала“ о...

Новиот Ајфон 12 ќе има и едно „скриено копче“

05.11.20 10:18

Ајфон паметните телефони, обично имаат две копчиња отстрана – едно за контрола на звукот и едно за рестартирање Новиот Ајфон има и трето, „скриено“ копче… Тајната е во новата ве...

Во Австралија, папагал го спаси својот сопственик од пожар

04.11.20 10:31

Австралиец тврди дека успеал да го преживее пожарот што избувнал во неговиот дом, само затоа што навреме бил разбуден од неговиот папагал Како што јави „Скај њуз“, папагалот Ери...

МИА Банер