Свет - Page 4 of 1211 - OhridNews
Највозрасниот човек на светот го прослави 118. роденден

02.01.21 23:23

Кане Танака, која е највозрасниот човек на светот, денеска го прослави својот 118-ти роденден во јапонскиот град Фукока Танака е родена на 2 јануари 1903 година, а Гинисовата кн...

Британец освои 39 милиони фунти на лотаријата „Јуромилионс“

02.01.21 23:20

Еден среќен добитник во Велика Британија освои џек пот на лотаријата „Јуромилионс“ и влезе во Новата година побогат за 39 милиони фунти Уште десет играчи освоија по еден милион ...

Лебед запре 20 возови во Германија

30.12.20 07:00

Лебед, кој останал без придружник, минатата седмица предизвика застој на 20-тина возови во централна Германија, речиси еден час, на линијата меѓу Касел и Гетинген, објави герман...

Јапонци работат на дрвени сателити

30.12.20 00:42

Јапонската компанија Сумитомо и Универзитетот во Кјото заеднички ги развиваат првите дрвени сателити во светот Првите резултати се очекуваат до 2023 година, а целта е намалување...

Од канал за шминкање до „направи сам“, кои се најплатени Ју-тјуб ѕвезди за 2020 година

28.12.20 11:36

И покрај тоа што количината на реклами е намалена од почетокот на Ковид-19 пандемијата, овој пштествен сектор брзо заздравува Со тоа, и корисниците на Јутјуб повторно можат да з...

Илон Маск: Се обидов да го продадам Тесла на „Епл“

23.12.20 15:56

Илон Маск изјави дека го контактирал Тим Кук од Епл во врска со купувањето на Тесла од страна на Епл, но Кук одбил, пренесува Гардијан Тој наведува дека во најтешкиот период на ...

Соборен светски рекорд: Од хуманитарни цели, човек престојуваше во мраз цели 2 часа 35 минути и 43 секунди

20.12.20 23:01

За да се подигне свеста за борбата против карциномот кај децата, Французинот Роман Вандендорп го собори светскиот рекорд за престој во мраз, во кој помина цели 2 часа 35 минути ...

Од денеска во ресторан во Сингапур „пилешко“ произведено во лабораторија

19.12.20 22:53

„Пилешко месо“ произведено во лабораторија денеска имаше историско деби во ресторан во Сингапур, што според неговите творци може да помогне во намалувањето на штетата врз животн...

Славеник почина по „несолена шега“ на пријателите

19.12.20 22:43

Сајмон Холдер, жител на Велика Британија, почина на триесеттиот роденден поради несолена шега која ја направија неговите пријатели, пишува Дејли Стар, пренесува „Миа“ Холдер го ...

Отштета од сто милиони долари за семејството на Мајкл Џексон за филмот Ливинг Неверленд

18.12.20 11:35

Семејството на Мајкл Џексон победи на судски процес против каналот Ејџ-Би-О, кој во 2019 година го прикажа филмот за поп-кралот „Ливинг Неверленд“ (Leaving Neverland) Според „Ва...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер