Живот - OhridNews
Банер Охридска банка 1-8 јули 2021
На 81 година почина пронаоѓачот сер Клајв Синклер кој го популаризираше домашниот компјутер и го измисли џепниот калкулатор

17.09.21 08:52

Пронаоѓачот сер Клајв Синклер, кој го популаризираше домашниот компјутер и го измисли џепниот калкулатор, почина вчера наутро во својот дом во Лондон, на 81 година Неговата ќерк...

Американска турнеа на Владимир Четкар после пауза од година дена

10.09.21 16:32

После пауза од една година поради светската пандемија со Ковид 19, Владимир Четкар оваа сабота, 11 септември, ќе го одржи својот прв концерт во Америка и тоа во Кливленд, Охајо,...

На денешен ден пред осум години почина охридскиот кујунџија Вангел Деребан

10.09.21 09:07

На 93-годишна возраст во Охрид на 10092013 почина Вангел Деребан, еден од најпознатите македонски кујунџии Деребан е роден во 1920 година во Струга од каде ја продолжува неколку...

Фестивалот „Охрид фест 2021“ ќе се снима, а ќе се емитува по деновите на жалост

09.09.21 17:16

Советот на фестивалот „Охрид фест 2021“ упатува најдлабоко сочувство до семејствата на починатите по трагедијата во Тетово Сочувствуваме со нивната болка Воедно информираат дека...

Нови наслови во охридската библиотека

09.09.21 13:42

НУ Библиотека „Григор Прличев“ промовира осум нови наслови од областа на белетристиката кои уште од денеска се достапни за читателите Се работи за следните книги: „Некој близок“...

Почина легендарниот француски актер Жан Пол Белмондо

06.09.21 22:24

Легендарниот француски глумец со светска слава, Жал Пол Белмондо, почина во 88-та година од животот Веста за AFP ја потврди неговиот адвокат Актерот починал во неговиот дом во П...

Почина балканската театарска легенда Јон Карамитру

06.09.21 15:33

Синоќа во Букурешт,по кратко боледување, почина Јон Карамитру (79), балканската театарска легенда, прв министер за култура на Романија по падот на Чаушеску, соопшти Светската ак...

Стенли Тучи боледувал од рак на јазикот

06.09.21 12:20

Познатиот американски глумец Стенли Тучи, познат по филмовите „Ѓаволот носи Прада“ и „Игри на гладните“, откри дека пред три години му бил дијагностициран рак На крајот, тој ја ...

Чашка црвено вино го ублажува пост-ковид синдромот

30.08.21 09:39

Умереното пиење вино помага да се ублажи пост-ковид синдромот, изјави за интернет-страницата „Урару“ Александар Мјасников – доктор и ТВ-водител од Русија   Откако некое лиц...

Фото галерија: Музичка магија на Владимир Четкар секстет за крај на летото

29.08.21 17:25

Настапите на Владимир Четкар во родниот Охрид се секогаш посебни Енергијата со која светски познатиот џез и фанк музичар настапува на изворот на својата инспирација тешко може д...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер