Живот - OhridNews
SDSM BANER IZBORI 2020 POD HEDER
Приказната за првото кино: Илинденец ја донел филмската уметност на големото платно во Охрид

28.06.20 12:37

Првото легално кино во Охрид го направил Миле Мартиноски Петкоски во далечната 1924 год Кој е Миле Мартиноски Петкоски Тој потекнува од селото Р’жаново, Струшка Малесија Т...

Нова поетска книга на Ристо Лазаров

21.06.20 12:10

Во издание на ВиГ Зеница излезе новата, триесет и третта по фед, поетска книга на Ристо Лазаров која уште со насловот (,,Трпки“) нѐ втурнува во искушенија и предизвиците што ги ...

Врвна технологија во функција на оралното здравје со доживотна гаранција на квалитет и кај нас

20.06.20 07:15

Успехот и квалитетот не се случајни Тие се плод на посветена работа, истражувања, иновации, имагинација Перфекција доведена со совршенство Таква е приказната на израелско – амер...

Почина актерот Иан Холмс, Билбо Бегинс од „Господар на прстените“

19.06.20 15:13

Актерот Иан Холмс, познат по улогата на Билбо Бегинс од „Господар на прстените“ почина на 89 годишна возраст Веста за смртта ја потврди неговиот агент за „The Guardian“ Тој изја...

„Генералот и пеперугата“ нов роман на Луан Старова – „Енциклопедија на хуманоста“

17.06.20 10:18

Во издание на МАНУ, е објавен најновиот роман на Луан Старова “Генералот и пеперугата”, на 754 страници, со предговор на нашиот познат филозоф и писател Ферид Мухиќ, додека глав...

“Последниот Македонец – патот до истребување” вечерва на тв екраните

23.05.20 14:43

Вечерва, 23 ти мај, во предвечерјето на денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, на програмата на МТВ1 , од 23:05 часот, по барање на гледачите повторно ќе ...

Обновено: Македонски доктори успешно извршија трансплантација на срце

23.05.20 12:16

Тим од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КА...

Mакедонски писател објавен во рамки на антологијата на светската хаику поезија

17.05.20 17:27

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е објавен во рамки на антологијата на светската хаику поезија насловена „Длабока светлина“, каде се застапени 460 автори од д...

16 мај – Ден на ретката болест хередитарен ангиоедем

16.05.20 09:13

Почнувајќи од 2012 година, на 16 мај, на иницијатива на меѓународната организација ХАЕи, а поддржано од Американскиот сенат, низ целиот свет се прославува денот на хередитарниот...

Наше Здравје: Херпес зостер – Напаѓа при ослабен имунолошки систем

14.05.20 09:15

Пишува: д-р Кристина Митреска Херпес зостер е вирусна инфекција предизвикана од вирусот Varicela Zoster кој останал во параспиналните ганглии по прележана варичела (овчи или гол...

Dr Batkoski pod artikli